ZVÝŠENIE BEZPEČNOSTI SKALNÝCH OBLASTÍ

     V dňoch 22.11.2021 a 03.12.2021 členovia RESCUE Považie záchranný systém pomáhali priateľom z horolezeckého Klubu Manín Považská Bystrica pri odstraňovaní uvoľnených kameňov v Manínskej a Kostoleckej úžine. Našou úlohou bola regulácia premávky na pozemenek komunikácií prechádzajúcej úžinou. 

2021 12 03 Zv bezp skalnych oblasti 010

Z článku uverejneného na stránkach HK Manín:

     Preisťovanie a práca na skalách v oblastiach Manínov nabralo v tomto roku neobvyklé rozmery. Jedným z dôvodov je to, že sa HK Manín podarilo získať na tento účel podporu 2200€ z participatívneho komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja. 

    Pustili sa do prác na Kostoleckom piliery. Cesty v tejto oblasti vznikali od 50-tych rokov minulého storočia. Prelez každej z nich je stále považovaný z pohľadu tradicionalistického horolezectva za hodnotný výkon. Roky sa však podpísali na stave istení. Naviac cesty nikdy neboli očistené od voľného kamenia. Cieľ na tento rok bol teda jasný. 

     Práce začali v lete osadzovaní nových zlaňákov a výmenou istení. Na jeseň pokračovali s čistením ciest od voľného kamenia. Táto aktivita bola veľmi komplikovaná na organizáciu. Nakoľko padajúce kamenie ohrozovalo dopravu na ceste pod pilierom. Bolo teda potrebné zastavovať dopravu a zároveň zorganizovať veľkú skupinu ľudí, aby čas zastavenej dopravy využívali efektívne.

2021 12 03 Zv bezp skalnych oblasti 150

     Celá táto činnosť HK Manín by nebola možná bez súčinnosti CHKO Strážovské vrchy, starostov priľahlých obcí a pochopenia obyvateľov, ktorých táto aktivita obmedzovala. Zároveň sa potvrdilo, že dobrý úmysel spája ochotných ľudí. Na začiatku to boli ľudia, ktorí HK Manín podporili pri hlasovaní a pomohli im získať dotáciu. Postupne sa k ním pridávali aj lezci z okolitých klubov.

      Lezci z Trenčína HK Manín darovali laná, ktoré pomohli pri čistení. Jaro Dutka a Gabo Čmárik prišli aj osobne pomôcť. Rovnako lezci z Bytčianskeho klubu pomohli počas brigády na Bosmanoch a Laco Tamáši aj pri čistení v Kostolci. Organizáciu dopravy a zabezpečenie komunikácie celého tímu si zobrali na starosti členovia záchranného systému RESCUE Považie pod vedením Slava Tučániho.

     Projekt do ktorého sa pustili členovia HK Manín je práca na niekoľko rokov. Na začiatku je to obnova už existujúcich ciest s rešpektovaním ich pôvodného charakteru. To však nie je ich jediným cieľom. Chcú v tejto oblasti vytvoriť aj nové moderné cesty, ktoré vrátia do tejto oblasti život.

     Veľa práce je za členimi HK Manín. Ešte viac pred nimi. Veria, že táto práca osloví aj ďalší ludí a v budúcom roku ich bude ešte viac.

     Vďaka patrí lezcom z klubu HK Manín, ktorí sa do tohto projektu zapojili. Menovite: Fero Piaček, Jaro Zábojník, Palo Muráň, Peter Čech, Filip Makay, Martin Kalas, Palo Macúš, Peter  Macúš, Juraj Kvasnica, Peter Šofránko, Laco Makay, Jozef Zigo a Pišta Holko.

Čítať - oficiálny článok Horolezeckého klubu Manín zverejnený na ich web stránke

 Viac fotiek nájdete v galérii

 Videá padajúcich sklál

https://hkmanin.sk/wp/wp-content/uploads/2021/12/IMG_5287.MOV.mp4

https://hkmanin.sk/wp/wp-content/uploads/2021/12/blok.mp4